Realizacja ogrodu ze schodami

7

Realizacja ogrodu ze schodami, Serock 2020

Dobre i funkcjonalne zaprojektowanie terenu z bardzo dużą różnicą wysokości to zadanie skomplikowane i wymagające precyzyjnego planowania. Tym bardziej do tego projektu zabraliśmy się z ogromnym entuzjazmem. Naszym zadaniem było stworzenie spójnej i estetycznej przestrzeni użytkowanej i widocznej wyłącznie w sezonie letnim. Ukształtowanie ścian oraz schodów było nam narzucone, jednak nadanie im odpowiedniej formy oraz estetyki było naszym zadaniem. Z racji położenia terenu w obrębie pięknej, nieprzeobrażonej przez człowieka i przemysł okolicy zdecydowaliśmy się na wybór możliwie najbardziej naturalnych, w ramach założonego budżetu, materiałów.

Realizacja ogrodu ze schodami skupiała się wokół dodania dodatkowego, pośredniego poziomu pomiędzy bardzo wysoką skarpą, a poziomem „0”. Uzyskaliśmy ten efekt dzięki dodatkowej, dużej, meandrującej donicy z kamienia łamanego. Do donicy okalającej ogród trafiły między innymi funkie o dużych liściach oraz bluszcze, które stopniowo będą porastać ściany ogrodu.

Aby aranżacja ogrodu ze schodami była w pełni funkcjonalna, zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy spory, samonawadniający się trawnik. Służy on do wypoczynku, a także rodzinnych meczów piłkarskich. Wokół trawnika posadziliśmy głównie byliny, takie jak kosaćce i kilka odmian funkii. Ich duże, soczyście zielone liście w kilku odcieniach dają odpowiednią strukturę całemu ogrodowi.